kimllier ESD5500E Electronic Engine Speed Controller Governor DC 12V 24V Generator Control Panel ESD5500
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
15
quantity
Product details
Category
ESD5500E Electronic Engine Speed ControllerSpecification:Model: ESD5500EItem type: Electronic GovernorMaterial: IronPower supply voltage: DC 12V/24V(universal)Operating temperature Range: 40-85Relative humidity: 95Shock 20-100HZ 500mm/SecConnector:A-B: ActuatorC-D: Speed sensorE-F: BatteryG-J: Trimmer potentiometerG-M: Idle switchK-L: Speed controlCompatibility:ESD5500E engine speed controller replacement for GAC matched actuators (not replacement for ACB2000 electronic actuators)Package Includes:1 x ESD5500E Engine Speed Controller
  • Model: ESD5500E
  • Input Power Supply: 12 or 24V DC
  • Speed Range/Governor: 1K-7.5K Hz continuous
  • Actuator Current Range: Min 2.5 Amps, Max 10 Amps continuous
Voltage 462 Volts
Frequency 7500 Hz